Augusti är här ...
... och jag kan inte låta bli att undra vart alla mina sommardagar tog vägen? Inte så att de har försvunnit i ett rosa töcken men de har bara gått så fort. Man säger att tiden går fort när man har roligt och det har jag haft. Jag är inte så sugen på att åka utomlands så hemester är perfekt för mig. Finns inget underbarare än den svenska sommaren. Har också haft turen att få låna dotterns bil så det har blivit en hel del utflykter i närområdet. Älskar att besöka mina kända smultronställen, men har även upptäckt nya trevliga platser som hamnar på min "attbesökaigenlista". För att platsa på den listan vill jag ha historia och kultur och gärna möjlighet att pausa en stund med något ätbart. Allt detta har funnits på de platser jag besökt nu och det har fungerat förvånansvärt bra. Man beställer och sitter ute med avstånd mellan borden.
En av mina favoritställen som också är på gångavstånd är Gunnebo Slott & Trädgårdar. Kring Gunnebos byggnader grönskar trädgårdar och park Dessa skapades vid samma tid som övriga anläggningar och ritades i de flesta fall av Gunnebos arkitekt, Carl Wilhelm Carlberg. I anläggningen finns tre typer av trädgårdar: formell-trädgård, engelsk park och köksträdgårdar. Alla trädgårdarna är Krav-certifierade. Köksträdgårdarna planeras varje år i nära samarbete med kockarna i Gunnebo Kaffehus och Krog och de grönsaker som skördas här serveras i restaurangen.
I början av veckan samlades min familj där för en god lunch på uteserveringen. Vilken energikick jag får när vi träffas och tonårsbarnbarnen och deras pojk- och flickvänner har en sån smittande syn på livet. Ändå har sommaren varit full av prövningar, speciellt för min älsklingstjej som först fick fira studenten på ett lite annorlunda sätt i våras. Sen blev hennes häst skadad så hon har inte kunnat rida på hela sommaren och all oro för hur det skall gå med honom. Nu har hennes bil, som hon köpte för egna pengar för ett år sedan, gått sönder och måste skrotas. Jag är så full av beundran för hennes lugn och hur hon tar itu med motgångar, stora som små. Mina barnbarn sätter verkligen guldkant på min tillvaro.
Treillaget, som rekonstruerades våren 2016, utgör en länk mellan natur och arkitektur - de klippta lindarna är på god väg att bilda en lövsal. Det är ett magiskt ljus härinne och trädgårdsstatyn är ett vackert blickfång.
En strålande solig dag åkte vi till Äskhults by. En resa som tar oss 200 år tillbaka i tiden. Äskhult är en unik bevarad by miljö som ger en god bild av hur många västsvenska byar såg ut i början på 1800-talet. Vi var ute i god tid och stod först i kön för kaffe med våfflor och pigan Lottas hemkokta sylt. Så fridfullt sitta under vårdträdets grönskande lövverk hos Bengts och njuta av gofikat. Vill du höra mer om Äskhults by kolla in hos min syster; Refugium fotoblogg.
Ett ställe som var nytt för mig var Råda Säteri som ligger en kort promenad från Mölnlycke centrum och bara några minuter med bil eller buss från Göteborg. Råda Säteri är en unik 1700-talsmiljö med välbevarade herrgårdsbyggnader och en vacker trädgård. Här finns Trädgårdscaféet som är vackert beläget vid herrgården och Rådasjön. Vi åt en god lunch och efter några timmars promenad i bokskogen drack vi en kall Limoncello och en kokostopp slank också ner. Råda Säteri hamnar klart bland mina smultronställen.


Ännu är sommaren kvar och till helgen ska det visst bli uppemot 30 grader. Med sån värme vill jag helst vara vid vattnet men stränderna är proppfulla med badsugna så det får nog bli skogsbad för min del.
Ha en fortsatt fin sommar & kramen
Taggat med:
Smultronställen, Augusti, Gunnebo Slott & Trädgårdar, Äskhults by, Råda Säteri, Treillaget
6 kommentarer | Skriv en kommentar
Skriv en kommentar
Föregående inlägg: Fjärilsdrömmar - Charlotta Lagerberg-Thunes
Nästa inlägg: Jag förundras över mycket ...
Det låter som att du har en underbar sommar bakom dig, och förhoppningsvis finns det lite kvar att suga ut från den :D
Gunnebo slott har jag aldrig varit vid, men jag har sett den på en blogg förut. Bilderna på Treillaget, byggnaden och statyn har jag sett hos Nilla på "Nillas Hälsa & Harmoni" ... http://www.nillahalsaharmoni.se/?p=15037
Ni har ju samma hemtrakter, så det är ju inte så konstigt ;)
I vilket fall som helst verkar det vara ett väldigt fint ställe, helt i min smak :D
Njut av det som är kvar av sommaren :D
Kram
Gunnebo Slott är ett underbart ställe som jag ofta besöker, både på sommaren och också kring julen. Gunilla och jag tycker så lika om mycket och vi delar även intresset för vackra slott och naturen. Sensommaren levererar fortfarande så det gäller att ta för sig.
Ha en skön fortsättning på augusti & kramen 🌿❤️
Mysigt inlägg på många sätt. Känner mig också hemma i ditt tänkande. Härligt att läsa att du är nöjd med sommaren. Vad bra att du kan låna bilen ibland. Trevliga utflykter ni varit på.
Kramar och en önskan om fina sensommardagar
Tack Bosse 🤗
Jag känner mig rätt så nöjd med sommaren trots den konstiga tiden som är. Så glad att vi får låna bilen nu när vi inte åker buss och spårvagn. Skönt att komma ut på lite äventyr. Jag hoppas sommaren stannar ett litet tag till och att vi får en fin höst.
Önskar dig en fin fortsättning på augusti & kramen ❤️🌿
Å så vackert! Så skönt! Så hemmester och så fridfullt! Så mycket glädje!
Så finns det det som är svårt för de våra som vi har närmast hjärtat, kan inte hjälpas, vi får ha det i hjärtat med och stötta så gott vi kan. Det gör vi så gärna.
Skogsbada skönt i helgen!
Kram otack för text&bild på detta vis <3
Tack fina du 🤗
Vi får passa på att njuta och se guldkornen i tillvaron. De finns oftast närmare än man tror.
Ha en skön helg & kramen ❤️