Goda vänner & återhämtning
Helgen går mot sitt slut och den har varit skönt avkopplande. I lördags hade vi besök av goda vännen Anki som kom med en underbar rosa tulpanbukett. Alltid lika roligt träffas, äta lite god mat med vin och bara umgås. Träffa vänner ger en sån måbrakänsla som sitter i länge. Tack fina du för besöket :-)
Sov gott och vaknade med en positiv känsla som bara fortsatte efter frukosten med det supergoda valnötsbrödet från Majgården. Mums!!! Har egentligen inte gjort så mycket idag men det är skönt att bara vara utan en massa måsten.
Snön är borta och ljuset blir bara mer påtagligt för varje dag. I morgon är det 1 februari och vårkänslan börjar anas så smått.
Kvällarna vid stallet bjuder på magiska aha-upplevelser med himlar där solnedgång och måne kan fångas på samma bild om man är snabb.
Taggat med:
4 kommentarer | Skriv en kommentar
Skriv en kommentar
Föregående inlägg: Tulpaner, kramar & vin
Nästa inlägg: Återblick - ny kategori
Fin tänkvärd text som jag instämmer i. Nära vän och tulpaner var ingen dålig avslutning på januari 2016. Njutbar bild. Mums för valnötsbröd. Ha ha! Nu kom jag ihåg att jag älskade valnötsbröd när jag bodde i Borås och brukade köpa det. Det var bara det att mitt minne ... jag brukade säga kastanjebröd, vilket roade expediterna.
Ljuset som återvänder är guld värt. Som nu. Det märks att det går mot rätt håll.
Kram Bosse som önskar dig en fin februari.
MåBra-känslor som håller i sig ÄR underbart att känna. Dom vill man suga länge på.
Det är såååå härligt att våren närmar sig. Livet känns Såå mycket lättare på nåt vis även om jag själv kan tycka det är fint med lite snö åxo.
Tack söta du för att du finns i blogglandia.
En varm stor kram till dig.
Tack fina du och detsamma till dig :-) Ha en mysig helg och varma kramar
Finstämd och stillsamt, en måbrakänsla att läsa också :-)
Kram till en på stjärnhimlen :-)