2015 började inte så bra
Tiden springer verkligen iväg. Tyckte att det var nyss julsakerna plockades fram och nu är julen slut för denna gång och vi är en bra bit in på det nya året. Har sett att många städat bort julen redan men vi har fortfarande kvar allt pynt några dagar till.
På trettondagsaftonen var olyckan framme när Amanda ramlade av Comsist och hamnade så illa att högra handleden blev bruten. Efter röntgen på Varbergs lasarett blev Amanda sövd och man drog handleden tillrätta innan den gipsades. Det blev en lång trettondagsafton för Amanda och familjen som kom hem vid halv 3 tiden på natten. Trots att Amanda var trött var hon vid gott mod hela tiden. Hon har ett fantastiskt humör och det är nog inte länge förrän hon och Comsist är på banan igen. Det sägs att man ska ramla av hästen många gånger innan man är en bra ryttare och för det mesta slutar det med blåmärken och lite ont i kroppen. Inom ridsporten händer även svåra olyckor och jag har själv varit med om en del otäcka händelser när hästar blivit skrämda och skenat. Visst blir man rädd när sånt händer men älskar man hästar så är man snart tillbaka i stallet igen. Det var en orolig kväll innan vi fick reda på hur skadad Amanda var men det viktigaste är att hon mår bra nu även om hon är ledsen för att hon inte får rida på en månad. Nu får vi hjälpas åt med skötseln av Comsist och se till att han också mår bra tills Amanda är tillbaka i sadeln. Nu önskar jag älskade Amanda lycka till med läkningen och att kompisarna får ett fint ridår tillsammans.
Så var det dags att förnya körkortet igen. Nuförtiden en enkel sak när man kan ta selfies hemma i lugn och ro. Minns många misslyckade försök i fotoautomater genom åren. Jag mailade fotot till Passfoto.se som efter några dagar skickade 4 perfekta foton. Snabb och bra service.
Vädret är föränderligt ena dagen plusgrader och vårkänning och nu ikväll snöar det igen. Kung Bore visar verkligen att han inte tänker ge upp i första taget. Vi har haft några vackra klara kvällar med stjärnor och fullmåne som inbjuder till kvällspromenader. För att göra vårt bostadsområde tryggare har Förbo satsat på att sätta upp mycket lampor och vägen som går genom området kallas just "ljusets väg". Tog lite foton under en av kvällsvandringarna.
God fortsättning på det nya året och varma kramar
6 kommentarer | Skriv en kommentar
Skriv en kommentar
Föregående inlägg: Snart ett nytt år - välkommen 2015
Nästa inlägg: Motion för kropp och själ
Så trist för Amanda! Ett sånt avbrott med handledsbrott är inte så roligt. Hoppas nu det läker fint. Unga damen är nog snart i sadeln igen! Vilka fina mörkerbilder du har med!
Ha en trevlig helg!
kramar om
Tack fina du. Amanda mår bra men längtar tills gipset är borta. Varma kramar till dig :-)
Ljusets väg var ett vackert namn. Stackars Amanda. Den bästa taktiken är att snabbt vara tillbaks igen. Det handlar om en tjej med ett stort hjärta för sin häst så det är säkert inga problem.
Tack för att du lärde mig något nytt. Dumt att betala dyrt hos en fotograf. Bättre att välja bild själv på hemmaplan.
Januarikram från Bosse
Tack fina Bosse
Amanda tar det med ro och mår bra även om hennes hjärta är hos Comsist i stallet. 1 månad går så fort så hon är snart på banan igen. Varma kramar :-)
Usch då! Stackars Amanda. Hoppas att läkningen går fort ...
Har inte ens tänkt på att man kan ta legitimationskort själv. Visste inte att man fick göra det?
Ska det inte göras på ett visst sätt, eller är det bara till pass det är en massa regler?
Måste komma ihåg det här till nästa gång jag ska byta körkort ... ;)
Tack Lollo :-)
Visst är det bra att man kan fixa fotot hemma. Jag visste inte heller att det gick förrän jag kollat på Google. Tror att samma gäller för pass men är ej säker. Ha en fin söndag och varma kramar.