Träning
Underbart väder i dag. Solen strålar från en klarblå himmel och det är så grönt och vackert. Jag håller med dig Louise att nu är det verkligen sommar!!!!
I dag sprang jag och syrran motionsspåret 4 varv och det är rätt kuperat så det känns i benen. Jag får sån inspiration av en bloggvän som berättar om sin fantastiska motionsresa på bloggen Lagom är bäst. Peppande läsning hur man lyckas med sin träning.
I morgon tar vi skärgårdsbåten ut till Vrångön. En jättefin ö ganska långt ut i södra Skärgården med fina vandringsstigar och svalkande bad. En klar sommar favorit men också magiskt på hösten när sommargästerna åkt hem och det är tyst och rofyllt. Här kan man köpa nyrökt fisk med goda såser som är himmelskt gott. I Göteborg har man samma kortsystem på alla skärgårdsbåtarna som på bussar och spårvagnar. Ett jättebra system och billigt blir det också. Ser fram emot premiärturen till havs.
Jag brukar klaga att det är svårt att fånga fåglar på bild men den här pippin poserade villigt. Hoppas ägaren hittar sin kära vän som väntar i trädet.
Taggat med:
Träning, Motion, Sommar, Fläder, Vrångön, Västtrafik, Skärgården
6 kommentarer | Skriv en kommentar
Skriv en kommentar
Föregående inlägg: Let her go - musikvideo
Nästa inlägg: Till havs
Hej! Det låter underbart med en skärgårdstur, är det något jag saknar här i inlandet så är det havet! Född vid havet i Helsingfors, bott över 20 år i Stockholm, segelbåt mellan länderna under några år....magiskt! Men, man kan inte få allt, jag har mycket att vara glad över ändå. Men jag ser fram emot fina kort, kanske lite kallt i havet ännu för ett dopp? Nästa vecka tror jag bestämt jag ska göra mitt premiärdopp, men bara i lilla badsjön!
Kram
Hej Paula
Förstår att du längtar till havet ibland och segla är magiskt. Du bor så fint med dina gulliga djur så du har rätt att det är mycket att vara glad över. Tror på att njuta av livet vart man än befinner sig.
Det var varmt i havet så det blev bad också. Hoppas du får ett skönt dopp i lilla badsjön :) Kram
Tack Tove!
Västtrafiks kort funkar jättebra. Kram till dig :)
Måtte solen fortsätta skina i morrn då du ska åka ut till Vrångön. Härligt att du tar vara på alla dessa fantastiska sommardagar. Dem ska vi minnas och se tillbaka sen i vinter. Undrar just om ägaren till pippin sov gott i natt.
Kram på dig.
Tack snälla Annika!
Jag hoppas pippin kom till sin rätta ägare innan sovdags ;) Kram till dig :)
Vilken härlig fågelbild! Så gött det är det bra sättet att kunna ta sig hit och dit - allt på ett kort!
Tillhavshadetbrakram :)