Med det nya året kommer tankarna ...
... om bloggandet, som är inne på tionde året. Tankar om livet i stort som smått, om hur jag vill ta till vara på dagarna under det kommande året. Vill jag fortsätta ungefär som tidigare eller vill jag ändra på något. Inte så lätt att veta. Naturen kommer oavsett vara den plats där jag återhämtar mig och hittar inspirationen. "Min" urgamla mossbelupna skog med sina upptrampade stigar ger mig lugnet och ny energi liksom de solvarma klipporna vid havet. Den blommande sommarängen med all sin artrikedom bland vackra blommor och surrande insekter. Här kan jag gå omkring och studera allt på makronivå och så plockar jag klöverblad till söta marsvinen som vi sköter åt barnbarnet som flyttat till Halmstad för studier.
Rensar också bland olika intressegrupper jag är med i på fb. Roligt vara med i grupper med likasinnade men orkar inte med alla elaka kommentarer och personliga påhopp när någon lägger ut inlägg. Det är likadant i alla grupper jag har varit med i oavsett vilka intressen man delar. Är bara kvar i två grupper nu och även där funderar jag på hur jag ska göra. Ett stort intresse är inredning och i den gruppen renoverar och inreder man för glatta livet. De flesta hemmen man visar är som tagna ur en inredningstidning och vad som slår mig är att barnrum numera ser ut som vuxensovrum med breda kolonialsängar för tusentals kronor till barn från 6 årsåldern. Visst gillar jag vackra saker och inredningsdetaljer men jag tycker om att blanda gammalt och nytt för charmen och hemtrivseln. Jag tycker däremot inte att man måste bevara alla gamla möbler i originalskick utan hellre måla och fixa till dem så de passar där man vill ha dem.
Den andra gruppen är Övergivna hus. Jag ömmar för alla ödehus som står och förfaller. Det är bitterljuvt att se alla foton som delas här och ofta får man höra berättelsen om husets historia. Alla dessa hus har varit någons hem där de har levt och tagit hand om sitt hus. Många hus är lämnade med allt som när den siste personen gick ut genom dörren. Många hus är som tidskapslar och det är så sorgligt se hur de förfaller. Här finns så mycket historia i väggarna som vi borde bevara för eftervärlden. Så vackra gedigna dörrar, underbara kakelugnar och tapeter med fantastiska mönster som sakta men säkert försvinner i förfallet. Det roliga är att i inredningsgruppen är det såna tapeter som är inne igen och de söker febrilt efter gamla tryck.
Ja det är många tankar men jag får göra en paus i funderandet och ta i tu med bortstädandet av julen. Det känns lite tomt men nu kommer ljuset och det är skönt att få in lite vårfärger här hemma. Allt har sin tid. Har fått en sån lyxig julkula av barnbarnen som jag packar in extra omsorgsfullt.
God fortsättning och kramen!
Taggat med:
4 kommentarer | Skriv en kommentar
Skriv en kommentar
Föregående inlägg: I dag tänder vi det första ljuset...
Nästa inlägg: Fredag på puben...
Det är både spännande och lite läskigt med ett nytt år! Nu har vi ju kommit en bra bit in på nya året och våren är här! Tycker den här vintern har känts så ovanligt lång!
Facebook har jag avslutat liksom min blogg! Jag lyssnar en del på poddar och så följer jag några på Instagram.
Ja, det här med ödehus är verkligen både sorgligt och intressant! Tycker som du att det är så mycket historia.
Tittar du på "Drömslottet" på Svt-play? Ett underbart program, där vi får följa en engelsk familj och som har köpt ett gammalt slott i Frankrike som de renoverar till en dröm. Mycket vintage och mysfaktorer på alla de sätt!
Kram, Gunilla
Jag håller med att vintern har känts lång men nu är den härliga våren äntligen här och det känns så underbart. Glömt är mörkret och regniga dagar och jag ser fram emot allt som kommer.
Jag har sett "drömslottet" och älskar de charmiga paret som med glimten i ögat klarar av alla utmaningar 😊
Ha det så gott och kramen ❤️
Jag känner igen mig i det här med tankarna som kommer med det nya året, och jag funderar också på bloggandet. Ibland handlar funderingarna om huruvida jag ska fortsätta. Men jag kan säga att jag tycker mycket om din blogg, hur du skriver och berättar, samt om ämnena du skriver om. Känner igen mig i mycket.
Jag är också oerhört trött på alla otrevligheter som pågår i FB-grupperna oavsett vad de handlar om. Är även trött på all meningslös ytlighet, överkonsumtion och egocentrering. (O)Sociala medier är egentligen inget för mig.
Jag tänker precis som du gör när jag ser som övergivna hus. De är sorgliga att se och väcker så många tankar. Samtidigt är det sorgligt att se hur folk vräker ut pengar på att lyxinreda efter senaste modet, som t ex jättestora vuxensängar i barnrum.
Jag passar helt enkelt inte in i modern tid.
Ta hand om dig och var rädd om dig!
Kramar!🤗💖
Tack fina du för titten och de fina orden. Jag tycker också mycket om din blogg med alla spännande inlägg och fina foton. Tror vi är ganska lika och jag liksom du passar inte in i vår moderna tid.
Var rädd om dig och kramen 🤗❤️